Mutfak Dolabı Çekmecelerinizi Nasıl Çıkarırsınız?

Çeşitli çekmece kızakları vardır, bu nedenle öncelikle hangi tür çekmeceyle çalıştığınızı belirlemeniz önemlidir. Bunu yaptıktan sonra, çekmecenizi nasıl düzgün bir şekilde çıkaracağınızla ilgili verilen adım adım talimatları izleyin. Güvenliğiniz için, çekmecenizdeki tüm parçaları tamamen dışarı çekmeden önce çıkarabilmeniz için hafif bir açıklık bırakmayı unutmayın. Tipik olarak, en üst çekmeceden başlarsınız ve sonra aşağıya inersiniz.

Normal Alt Kaydıraklar

Nasıl Tanımlanır: Bu çekmece kızakları genellikle resmi temalı odalarda kullanılır. Alttan montajlı sürgülere sahip bir çekmece, çekmecenin altında her iki tarafta bulunan iki metal dolap sürgüsünden oluşur. Bu metal sürgüler, çekmece çekilerek açıldığında görülmez. 

 1. Çekmece sürgülerini gidebildiği kadar dışarı çekin. Bazı alt sürgülerde buna sahip olduğundan, sürgüyü serbest bırakacak bir kol veya düğme olup olmadığını kontrol etmek için yanları ve çekmecenin altını hissetmeye çalışın.
 2. Bir düğmenin kolu varsa, ona basın. Bir klik sesi duymalısınız ve çekmece slaytlardan kolayca çıkabilir.
 3. Kol veya düğme yoksa çekmeceyi hafifçe öne doğru oynatın. Bir tık sesi duyana kadar çekmeceyi hafifçe kaldırın. Bu, alt sürgüleri kabine bağlı sürgülerden çıkarmalıdır. Artık çekmeceyi dışarı çekebilirsiniz.

Serbest Dönen veya Ahşap Kayar Çekmeceler

Nasıl Tanımlanır: Bunlar, eski mobilyalar arasında yaygın olarak görülen yaygın bir çekmece kayma türüdür. Eski bir ahşap dolabın çekmecesini çıkarıyorsanız, çekmecenin düzgün açılıp açılmadığını kontrol edin. Olmazsa, serbest dönen veya tahta kayan bir çekmece olabilir.

 1. Çekmeceyi gidebildiği kadar dışarı çekin. Çekmecenin tıpası yoksa dirençsiz çıkabilir.
 2. Çekmecenin bir durdurucusu varsa, çekmece ön kısımlarını aşağı doğru eğin, böylece arka taraf kızaklardan hafifçe kalkar. Bu, ahşap durdurucuyu veya plastik parçayı çekmecenin tamamen dışarı çıkmasını engelleyen kayan oluklardan kaldırabilir.
 3. Çekmeceyi iki elinizle destekleyerek sıkıca çekin ve kendinize doğru çekin.

Kollu Metal Kayar Çekmeceler

Nasıl Belirlenir : Bunlar, çekmecenin dış taraflarında görünür metal kızaklar ve kollar bulunan çekmecelerdir. Kabine takılı sürgülerin çekmeceye takıldığı orta noktanın etrafında bir kol görebilmeniz gerekir. Kol, hareket ettirebileceğiniz kavisli bir metal gibi görünmelidir.

 1. Çekmeceyi gidebildiği kadar açın.
 2. Her iki taraftaki palet kollarını bulun ve her ikisine de aynı anda aşağı (veya yukarı) basın. Bu, düz veya kavisli bir kol veya çekmecenin arkasına doğru bir serbest bırakma mandalı şeklinde olabilir. Destek için diğer parmaklarınızı çekmecenin altında tutarken bunu baş parmaklarınızla yaptığınızdan emin olun.
 3. Bazı çekmeceler, çekmeceyi çekerken kolları basılı tutmanızı gerektirirken, diğerleri çekmeceyi bir tık sesiyle serbest bırakır. Çekmeceyi düz bir şekilde dışarı çekin.

Vidalı Sabitleyicili Çekmeceler

Nasıl Belirlenir: Bunlar, çekmecenin yan tarafında metal raylar bulunan ancak kaldıraçsız çekmecelerdir. Çekmecenin ön tarafını yukarı veya aşağı yatırmaya çalışırsanız hareket etmeyecektir. Bu durumda, metal ray tarafında bir vida olup olmadığını kontrol edin. Bir vida varsa, çekmeceler muhtemelen sürgüye takılmıştır.

 1. Çekmeceyi tamamen dışarı kaydırın. Vidalı bir dengeleyici olup olmadığını belirleyin ve dengeleyici vidasını bulun. Genellikle çekmecenin ön tarafına doğru olur.
 2. Her vidayı vida deliğinden çıkarmak için bir tornavida kullanın ve bir kenara koyun. İlave vida olup olmadığını kontrol edin.
 3. Çekmecenin her iki yanındaki mandalları bulun. Çekmecenin metal raylarını ve dolap raylarını bir arada tutan kısımdır. Çekmecelerin ön kısmını kaldırın ve çekmece her iki taraftaki tutma tırnakları üzerinde yukarı kalkmalıdır.
 4. Çekmeceyi sonuna kadar dışarı çekin.

Yavaş Kapanan Çekmece Sürgüleri

Nasıl Tanımlanır: Kendiliğinden kapanan çekmece kızakları olarak da bilinen bunlar, genellikle geleneksel makaraları, rayları ve kilitleme mekanizması türlerini kullanmayan özel üst düzey dolaplarda ve modern mutfak çekmecelerinde kullanılır. Çekmecelerinizi çarparak kapatmaya çalışırsanız, en ufak bir dokunuşta bile kapatılan son birkaç santimi nazikçe kaydırabilir. Bu, olası hasarları önlemek içindir.

 1. Kılavuzlar tamamen açılana kadar çekmeceyi mümkün olduğu kadar çekerek açın.
 2. Bir veya her iki tarafta bir klips veya kaldıraç olup olmadığını görmek için her bir çekmece kılavuzunu yanlarda veya altta kontrol edin.
 3. Klips varsa, klipsleri çıkarın ve ardından iki elinizle çekmecenin altını destekleyerek çekmeceyi dışarı çekin.
 4. Kollar varsa, kolları aynı anda aşağı veya yukarı çekin ve çekmeceyi dışarı çekin.
 5. Hareket etmezse, serbest kalana kadar çekmeceyi aşağı doğru eğmeyi deneyin.

Devrilme Önleyici Mekanizmalı Çekmeceler

Nasıl Tanımlanır: Bazı müstakil mutfak dolabı mobilyalarında, dolabın devrilmesini önlemek için birden fazla çekmecenin açılmasını engelleyebilecek kablolar vardır. Tüm dolapları aynı anda açamıyorsanız, devrilme önleyici bir çekmeceyle uğraşıyorsunuz demektir.

 1. Üst çekmeceyi gidebildiği kadar dışarı çekin. Devrilme önleyici kabloyu çekmecenin arkasında bulacaksınız. Kabloyu sökmek için bir tornavida kullanın.
 2. Metal rayların her iki yanında, genellikle metal rayların ve kabin sürgülerinin sonuna yakın bir yerde, bağlantı kesme tırnaklarını bulun ve aynı anda basın.
 3. Baş parmaklarınız bağlantı kesme tırnaklarını basılı tutarken diğer parmaklarınızı çekmecenin altından her iki tarafı desteklemek için kullanın.
 4. Çekmeceyi dışarı çekin. Bir miktar direnç varsa çekmeceyi yukarı doğru eğin.

Mutfak Çekmecelerinizi Temizleme

Mutfağınızı derinlemesine temizlemeye çalışırken mutfak çekmecelerinizi çıkarmak çok önemli olabilir. Dolabınızın ön tarafındaki yağ ve birikintileri sadece silmek yeterli değildir. Ayrıca, özellikle mutfak tezgahlarınıza yerleşikse, dolaplarınızın etrafında kir, toz ve diğer kalıntılar birikebilir. İdeal olarak, mutfağınızın derinlemesine temizliği, dolaplarınız, çekmeceleriniz ve mutfağınızdaki diğer mobilya parçaları ve depolama alanları dahil olmak üzere yılda en az iki kez (6 ayda bir) yapılır.  

İşte mutfak çekmecelerinizi temizlerken yapmanız gerekenlerden kaçınmanız gerekenlere kadar bazı ipuçları.

 • Çekmecelerinizi çıkarmadan önce boşaltın. Bu, güvenlik nedeniyledir, çünkü dolu bir çekmeceyi aniden açarak dışarı çekmek, özellikle sığ çekmeceler için bazı şeylerin düşmesine neden olabilir. İçinde eşya bulunan ağır çekmeceler de maksimuma çekildiğinde hızla devrilebilir. Sürgülerin destekleri olmadan, çekmece ağırlığı kendi bağlantı noktalarını zorlayabilir ve hasara neden olabilir. Bunu önlemek için, çekmecedeki tüm dağınıklığı giderin ve çekmeceyi tekrar çekmece yuvasına yerleştirdikten sonra değiştirin.
 • Üst çekmeceden başlayın. Gömme dolaplardan veya mutfak alt dolabından çekmece çıkarıyorsanız bu sorun olmayabilir. Ancak müstakil mobilya dolapları kullanıyorsanız, alttan başlamak tabanı daha hafif ve üst çekmeceleri ağırlaştırabilir ve bu da dolabın devrilmesine neden olabilir. Dolap mobilyalarınız devrilme eğilimindeyse, tüm çekmeceleri aynı anda açmaktan kaçının.
 • Nazik bir temizleme solüsyonu kullanın. Dolaplarınız ahşap veya daha yumuşak bir malzemeden yapılmışsa, zarar vermeyen formüllere sahip temizleyiciler kullanmak en iyisidir. Lavabolar ve tezgahlar için kullanılan aşındırıcı temizleyiciler, çekmecelerinizin görünümünü bozabilir ve bu da görsel çekiciliğini azaltabilir. Aşındırıcı olmayan temizleyiciler veya çekmecenizin malzemesi için özel olarak tasarlanmış temizleyiciler kullanın. Kendin yap bir temizlik solüsyonu denemek istiyorsanız , 1 ölçü bulaşık deterjanı veya sirke ile 2 ölçü sıcak suyu karıştırın. Bu sadece çekmecelerinizi temizlemekle kalmaz, aynı zamanda çekmecelerinizin önüne yapışmış inatçı yağdan kurtulmanıza da yardımcı olur.
 • Eski bir diş fırçası kullanın. Çekmecelerinizin dış alanları için bir bez veya normal temizleme fırçası kullanabilirsiniz. Ancak süslü kenarlara sahip dolaplar ve çekmeceler için zorlu alanlara ulaşmak için eski bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Laminat gibi daha yumuşak malzemeler için çok sert fırçalamaktan kaçının, aksi halde kaplamaya zarar verebilirsiniz.
 • Değiştirmeden önce tamamen durulayın ve kurulayın. Temizleme solüsyonunuzu durulamak için hafif nemli bir bez kullanın. Dolaplarınızın üstünden başlayın ve aşağıya inin, ardından çekmecelerinizi tekrar yerine koymadan önce tamamen kuruması için dolaplarınızdaki ve çekmecelerinizdeki fazla nemi almak için kuru bir bez kullanın. Dolaplarınızı ve çekmecelerinizi havayla kurutmaktan kaçının çünkü bu, özellikle ahşap gibi malzemelerden yapılmışlarsa hasara neden olabilir.

Kaçınmanız gereken uygulamalardan bazıları şunlardır:

 • Dolaplarınızı ıslatmak. Çekmecelerinizdeki tozu ve diğer kalıntıları silmek için nemli bir bez veya mikrofiber bez kullanın, ancak bezin çok ıslanmadığından emin olun. Dolaplarınıza çok fazla nem uygulamak (özellikle ahşaptan veya laminant gibi diğer gözenekli malzemelerden yapılmışlarsa) boyaya ve cilaya zarar verebilir ve hatta çekmecelerin zamanla eğilmesine neden olabilir. Fazla nemi silmek için ikinci bir kuru bez kullandığınızdan emin olun.
 • Metal sürgüleri ve menteşeleri ıslatın. Dolap ve çekmecelerinizin menteşe, metal ray, sürgü gibi metal kısımlarını ıslatmaktan kaçının. Bu da bu parçaların paslanmasına neden olabilir ve bu da zamanla çekmecelerinizi açmanızı zorlaştırabilir. Bunun yerine, metal alanlarda biriken tozu temizlemek için bir fırça, eski bir diş fırçası veya kuru bir bez kullanın.
 • Dolaplarınızı ve çekmecelerinizi derinlemesine temizlemeyi unutmak. İdeal olarak, bunları (ve mutfağınızın geri kalanını) en az altı ayda bir derinlemesine temizlemelisiniz. Bu, dağınıklığı gidermenize, mutfak aletlerinizi yeniden düzenlemenize ve mutfağınızda biriken kiri veya pisliği temizlemenize yardımcı olabilir.
5/5 - (5 votes)

Telefon Hemen Ara

0554 858 1312

Ataşehir Mobilya Tamir Montaj, için bizi aramak ve sizin için uygun olan gün ve saatte mobilyalarının mobilya tamir montaj yaptırmak için bir zaman ayarlamaktır. Siz evinizdeki diğer işlerle ilgilenirken, ustalarımız randevu saatinde evinize gelecek ve mobilyalarınızın tamirin montajını sizin için yapacaktır.

Whatsapp Hemen Ara

0554 858 1312

İstanbul Anadolu Yakası Mobilya Tamir Bakım Montaj Servisi

Marangoz || Marangoz Ustası || Marangoz Servisi || Marangoz Hizmeti || Marangoz Atölyesi || Marangoz Tamirci || Marangoz Mobilya Ustası || Marangoz Ustası Arayanlar || TEZCAN USTA İLETİŞİM Hemen Ara 0554 858 1312 || Ataşehir Marangoz || Ataşehir Marangoz Ustası || Ataşehir Marangoz Servisi || Ataşehir Marangoz Hizmeti || Ataşehir Marangoz Atölyesi || Ataşehir Marangoz Tamirci || Ataşehir Marangoz Mobilya Ustası || Ataşehir Marangoz Ustası Arayanlar || TEZCAN USTA İLETİŞİM 0554 858 1312 || Beykoz Marangoz || Beykoz Marangoz Ustası || Beykoz Marangoz Servisi || Beykoz Marangoz Hizmeti || Beykoz Marangoz Atölyesi || Beykoz Marangoz Tamirci || Beykoz Marangoz Mobilya Ustası || Beykoz Marangoz Ustası Arayanlar || TEZCAN USTA İLETİŞİM 0554 858 1312 || Çekmeköy Marangoz || Çekmeköy Marangoz Ustası || Çekmeköy Marangoz Servisi || Çekmeköy Marangoz Hizmeti || Çekmeköy Marangoz Atölyesi || Çekmeköy Marangoz Tamirci || Çekmeköy Marangoz Mobilya Ustası || Çekmeköy Marangoz Ustası Arayanlar || TEZCAN USTA İLETİŞİM 0554 858 1312 || Kadikoy Marangoz || Kadikoy Marangoz Ustası || Kadikoy Marangoz Servisi || Kadikoy Marangoz Hizmeti || Kadikoy Marangoz Atölyesi || Kadikoy Marangoz Tamirci || Kadikoy Marangoz Mobilya Ustası || Kadikoy Marangoz Ustası Arayanlar || TEZCAN USTA İLETİŞİM 0554 858 1312 || Kartal Marangoz || Kartal Marangoz Ustası || Kartal Marangoz Servisi || Kartal Marangoz Hizmeti || Kartal Marangoz Atölyesi || Kartal Marangoz Tamirci || Kartal Marangoz Mobilya Ustası || Kartal Marangoz Ustası Arayanlar || TEZCAN USTA İLETİŞİM 0554 858 1312 || Maltepe Marangoz || Maltepe Marangoz Ustası || Maltepe Marangoz Servisi || Maltepe Marangoz Hizmeti || Maltepe Marangoz Atölyesi || Maltepe Marangoz Tamirci || Maltepe Marangoz Mobilya Ustası || Maltepe Marangoz Ustası Arayanlar || TEZCAN USTA İLETİŞİM 0554 858 1312 || Ümraniye Marangoz || Ümraniye Marangoz Ustası || Ümraniye Marangoz Servisi || Ümraniye Marangoz Hizmeti || Ümraniye Marangoz Atölyesi || Ümraniye Marangoz Tamirci || Ümraniye Marangoz Mobilya Ustası || Ümraniye Marangoz Ustası Arayanlar || TEZCAN USTA İLETİŞİM 0554 858 1312 || Üsküdar Marangoz || Üsküdar Marangoz Ustası || Üsküdar Marangoz Servisi || Üsküdar Marangoz Hizmeti || Üsküdar Marangoz Atölyesi || Üsküdar Marangoz Tamirci || Üsküdar Marangoz Mobilya Ustası || Üsküdar Marangoz Ustası Arayanlar || TEZCAN USTA İLETİŞİM 0554 858 1312 || İstanbul Marangoz || İstanbul Marangoz Ustası || İstanbul Marangoz Servisi || İstanbul Marangoz Hizmeti || İstanbul Marangoz Atölyesi || İstanbul Marangoz Tamirci || İstanbul Marangoz Mobilya Ustası || İstanbul Marangoz Ustası Arayanlar ||Mobilya Tamirci || Mobilya Tamirci Ustası || Mobilya Tamirci Servisi || Mobilya Tamirci Hizmeti || Mobilya Tamirci Atölyesi || Mobilya Tamirci || Mobilya Tamirci Mobilya Ustası || Mobilya Tamirci Ustası Arayanlar || TEZCAN USTA İLETİŞİM 0554 858 1312 || Ataşehir Mobilya Tamirci || Ataşehir Mobilya Tamirci Ustası || Ataşehir Mobilya Tamirci Servisi || Ataşehir Mobilya Tamirci Hizmeti || Ataşehir Mobilya Tamirci Atölyesi || Ataşehir Mobilya Tamirci || Ataşehir Mobilya Tamirci Mobilya Ustası || Ataşehir Mobilya Tamirci Ustası Arayanlar || TEZCAN USTA İLETİŞİM 0554 858 1312 || Beykoz Mobilya Tamirci || Beykoz Mobilya Tamirci Ustası || Beykoz Mobilya Tamirci Servisi || Beykoz Mobilya Tamirci Hizmeti || Beykoz Mobilya Tamirci Atölyesi || Beykoz Mobilya Tamirci || Beykoz Mobilya Tamirci Mobilya Ustası || Beykoz Mobilya Tamirci Ustası Arayanlar || TEZCAN USTA İLETİŞİM 0554 858 1312 || Çekmeköy Mobilya Tamirci || Çekmeköy Mobilya Tamirci Ustası || Çekmeköy Mobilya Tamirci Servisi || Çekmeköy Mobilya Tamirci Hizmeti || Çekmeköy Mobilya Tamirci Atölyesi || Çekmeköy Mobilya Tamirci || Çekmeköy Mobilya Tamirci Mobilya Ustası || Çekmeköy Mobilya Tamirci Ustası Arayanlar || TEZCAN USTA İLETİŞİM 0554 858 1312 || Kadikoy Mobilya Tamirci || Kadikoy Mobilya Tamirci Ustası || Kadikoy Mobilya Tamirci Servisi || Kadikoy Mobilya Tamirci Hizmeti || Kadikoy Mobilya Tamirci Atölyesi || Kadikoy Mobilya Tamirci || Kadikoy Mobilya Tamirci Mobilya Ustası || Kadikoy Mobilya Tamirci Ustası Arayanlar || TEZCAN USTA İLETİŞİM 0554 858 1312 || Kartal Mobilya Tamirci || Kartal Mobilya Tamirci Ustası || Kartal Mobilya Tamirci Servisi || Kartal Mobilya Tamirci Hizmeti || Kartal Mobilya Tamirci Atölyesi || Kartal Mobilya Tamirci || Kartal Mobilya Tamirci Mobilya Ustası || Kartal Mobilya Tamirci Ustası Arayanlar || TEZCAN USTA İLETİŞİM 0554 858 1312 || Maltepe Mobilya Tamirci || Maltepe Mobilya Tamirci Ustası || Maltepe Mobilya Tamirci Servisi || Maltepe Mobilya Tamirci Hizmeti || Maltepe Mobilya Tamirci Atölyesi || Maltepe Mobilya Tamirci || Maltepe Mobilya Tamirci Mobilya Ustası || Maltepe Mobilya Tamirci Ustası Arayanlar || TEZCAN USTA İLETİŞİM 0554 858 1312 || Ümraniye Mobilya Tamirci || Ümraniye Mobilya Tamirci Ustası || Ümraniye Mobilya Tamirci Servisi || Ümraniye Mobilya Tamirci Hizmeti || Ümraniye Mobilya Tamirci Atölyesi || Ümraniye Mobilya Tamirci || Ümraniye Mobilya Tamirci Mobilya Ustası || Ümraniye Mobilya Tamirci Ustası Arayanlar || TEZCAN USTA İLETİŞİM 0554 858 1312 || Üsküdar Mobilya Tamirci || Üsküdar Mobilya Tamirci Ustası || Üsküdar Mobilya Tamirci Servisi || Üsküdar Mobilya Tamirci Hizmeti || Üsküdar Mobilya Tamirci Atölyesi || Üsküdar Mobilya Tamirci || Üsküdar Mobilya Tamirci Mobilya Ustası || Üsküdar Mobilya Tamirci Ustası Arayanlar || TEZCAN USTA İLETİŞİM 0554 858 1312 || İstanbul Mobilya Tamirci || İstanbul Mobilya Tamirci Ustası || İstanbul Mobilya Tamirci Servisi || İstanbul Mobilya Tamirci Hizmeti || İstanbul Mobilya Tamirci Atölyesi || İstanbul Mobilya Tamirci || İstanbul Mobilya Tamirci Mobilya Ustası || İstanbul Mobilya Tamirci Ustası Arayanlar ||

Hemen Ara